Ten To Twelve – volné sdružení textilních výtvarnic

plaga2

Stránky zašitá krása byly po dlouhá léta určeny především k informacím o aktivitách skupiny Ten To Twelve, volnému sdružení textilních výtvarnic. Výstavní činnost skupiny je k 8. 12. 2019 ukončena, všem zúčastněným děkujeme za zajímavé zážitky a spolupráci.

Z tohoto důvodu naleznete vše o činnosti a členkách skupiny v Archivu této webové stránky.

Informace o skupině Ten to Twelve

Skupina Ten to Twelve sice vznikla v roce 2015, ale společně vystavovala již od roku 2010 ve spojovací chodbě Muzea Boženy Němcové a Textilního muzea v České Skalici, kde vystavovala svoje šité textilní obrazy zhotovené technikou patchworku – quilty. Skupinu tvoří 10 – 12 členek a někdy přibíráme ještě další autorky jako hosty, aby doplnily svoji tvorbou naše kolekce.

V roce 2012 se skupina Ten to Twelve v tomto muzeu představila již autorskou kolekcí quiltů s názvem Zašitá krása – patchwork inspirovaný životem a dílem Boženy Němcové. U příležitosti 150. výročí úmrtí české spisovatelky byla vytvořena kolekce quiltů, vztahující se ke krajině, kde prožila mládí a jejímu literárnímu dílu, jejich názvy jsou např.: Na návštěvu k paní kněžně, Ratibořický zámek, V zámku a podzámčí nebo quilt s názvem Pocta krásné paní, kde byl vyšit portrét spisovatelky a text úvodních slov románu Babička.

V roce 2014 byla vystavena kolekce quiltů s názvem Mosty –  v nás a kolem nás, pro kterou byly vytvořeny quilty s motivem buď existujících či zaniklých mostů, např. Karlův most, most  Rialto v Benátkách, Ratibořické mosty, nebo quilty imaginárních mostů, které si vytváříme mezi sebou. Základem kolekce byla díla Jany Haklové, která vytvořila 25 textilních obrazů s tímto námětem a jako autorskou kolekci je s velkým úspěchem představila na mezinárodní výstavě pachworku  Carrefour Européen du Patchwork ve francouzském Alsasku.  Zde je třeba uvést, že technika patchworku je ve světě velmi oblíbená a mezinárodních výstav se zúčastňuje až 30  000 návštěvníků v několika dnech.

V roce 2015 skupina Ten to Twelve vytvořila pro historickou budovu vodního mlýna v Ratibořicích kolekci bílých quiltů, která s názvem „Zašitá krása v bílém“ zdobila historický vodní mandl po celou letní sezonu a která doplňovala použitým materiálem – bílým plátnem, expozici o provozu unikátního vodního mandlu.

V roce 2016 vytvořila skupina quilty s námětem roku 1866, kdy ve Východních Čechách a okolí probíhaly bitvy prusko-rakouské války a celý kraj je poset pomníky se jmény pohřbených vojáků obou válčících stran. Tato kolekce byla v lednu 2018 s úspěchem vystavena ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.

Již dvakrát skupina vystavovala v době konání Mezinárodní krajkářské výstavy ve Vamberku kolekci quiltů, ve kterých využila krajky ruční i strojové a to i ve spojení s digitálními tisky, aby účastnicím mezinárodní krajkářské výstavy ukázala i netradiční možnosti využití tohoto krásného materiálu.

Svojí kolekcí se skupina Ten to Twelve představila v roce 2017 v Barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy, ve welness  Hotelu Sofia v Litomyšli, na zámku Lnáře,  kavárně na zámku v Pardubicích, na zámku v Nových Hradech u Chrudimi, každoročně vystavuje v Chodovské tvrzi v Praze 4 a v dalších galeriích.

Skupina Ten to Twelve pravidelně každoročně vystavuje na mezinárodní výstavě v Praze  Prague Patchwork Meeting, zde je vystavována tvorba nejen českých autorek, ale i kolekce quiltů s různými náměty z celého světa, celkem je zde vystaveno až 800 kusů různých textilních obrazů. Je to největší přehlídka patchworku a prodejní výstava pomůcek ve východní Evropě.

V roce 2018, kdy vystavuje v Muzeu B. Němcové vystavovat již po páté, skupina Ten to Twelve představila projekt známý ve světě jako Round Robin. Jedná se o společnou práci, která postupně koluje po jednotlivých účastnicích, aby se pak hotová vrátila k první člence skupiny. Šití pak probíhá podle přesně rozepsaného plánu, kdy každá účastnice projektu zhotoví první část svého díla a postupně na tento začátek navazují ostatní v předepsaném pořadí. Na konce projektu se každé účastnici vrátí její dílo, ovšem s doplněnými částmi od ostatních účastnic. Protože předávání nehotových děl probíhá v průběhu šití v naprostém utajení, tak je konečný výsledek velké překvapení, protože svoje dílo vidí každá účastnice hotové až na samotném předání, což je vždy slavnostní okamžik a velký zážitek.

Po návštěvě Barcelony v roce 2015 nás inspirovaly mozaiky geniálního umělce Antonia Gaudího k vytvoření 3D objektů technikou aplikované mozaiky. Každá členka ušila jednu výseč a po sešití byla vytvořena tato ojedinělá kolekce přátelského šití – mozaikových míčů. Tyto míče byly letos v březnu 2018 spolu s bílými quilty představeny na mezinárodní výstavě Festival international de patchwork ve španělském Sitges a vzbudily zaslouženou pozornost.

Takových přátelských projektů máme za sebou již celkem 6, od klasických quiltů a pletených dek, přes šité knihy s příběhy až po vlněné osmiúhelníky a tato díla jsme představili veřejnosti v lednu 2018 na Chodovské tvrzi v Praze 4 a v v Muzeu B. Němcové v České Skalici.

Těšíme se na další společné projekty, které pak budeme  moci představit veřejnosti. Nové výzvy nás lákají a společné setkávání je pro nás vždy radostí.