Charakteristiky členek

Informace o vystavujících autorkách:

Eva Bovoli

Pochází z Písku, ale již 18 let žije v Itálii nedaleko Bologne. Patchwork objevila před 9 lety a zcela mu propadla. Absolvovala několik kurzů zaměřených na klasické i moderní techniky v zahraničí a již 6 let spolupracuje s českými patchworkovými kluby. Účastní se výstav v Čechách i v zahraničí, v její tvorbě je zastoupena jak klasická technika patchworku, tak netradiční postupy, používané při tvorbě artquiltů.

V současné době se věnuje pletení, hlavně složitým vyplétaným vzorům, které zapracovává i do svých quiltů.

www.quilting-bovoli.it

Marta Drozdová

Pohybuje se ve výtvarném umění celý život, věnuje se keramice, vytváří nejen větší objekty, ale vyrábí i drobné keramické šperky, k tomu přibrala malování na hedvábí a zabývá se i tvorbou velmi svébytných závěsů na krk, které jsou kombinací ušitého ručně barveného hedvábí a výšivky ze skleněných korálků. Zkouší i jiné techniky, jako je práce se stříbrem, smalty, zlaté a stříbrné patiny.

V posledních letech se dostala i k šití patchworku a přestože není zatížena téměř žádnou klasickou technikou, s šicím strojem si rozumí a její postupy šití v kombinaci s malovanými obrázky si získaly pozornost i na mezinárodní úrovni. Její svébytný rukopis, kdy kombinuje malování na hedvábí se strojovým prošíváním, je nezaměnitelný.

[email protected]

Jana Haklová

Celý život se věnuje textilní tvorbě, byla zaměstnána u Ústavu lidové a umělecké tvorby, pracovala jako instruktorka textilní tvorby, věnovala se krajce a výšivce.

Patchwork šije už téměř 10 let, od té doby ušila nepřeberné množství různých quiltů, ale posledních letech se věnuje hlavně hledání vlastní cesty, zkouší nejrůznější techniky a hledá nové možnosti materiálů. Při tvorbě quiltů používá převážně vlastnoručně barvené látky a to buď batikou nebo barvení sněhem, barvení rzí a zkouší nové úpravy zpracování povrchů.

Každý její nový art-quilt překvapí něčím novým, přesto jsou ale už autorsky čitelné a rozpoznatelné. Těší se ze strojového a ručního prošívání, které dodává plochému dílu nový rozměr. Účastní se tuzemských i zahraničních výstav, jako první česká reprezentantka se se svojí autorskou kolekcí na téma Mosty zúčastnila v roce 2013 mezinárodní výstavy Carrefour Européen du Patchwork ve Francii. Ve  svých quiltech různými technikami ztvárnila mosty z celého světa i mosty mezi námi.

www.haklova.cz

Naděžda Harbichová

Patchworku jako koníčku se věnuje od roku 2001. Od šití klasického patchworku se postupně dostala k dalším technikám, kterými obohacuje svoji tvorbu. Spolupracuje s Orlicko-krkonošským patchworkovým klubem a podílí se na jeho činnosti i výstavách.

Je organizátorkou výstav členek Bohemia patchwork klub v Muzeu Boženy Němcové a v textilním muzeu v České Skalici, ráda šije klasický patchwork, ale lákají ji výzvy k novým projektům, kde může uplatnit vlastnoručně batikované látky i jiné textilní techniky.

[email protected]

Jana Kapsová

Ve svém životě se věnovala pedagogické činnosti v oboru matematika – výtvarná výchova, později vyučovala německý jazyk. Jako vedlejší činnost vedla 10 let výtvarný kroužek při ZK Škoda Plzeň. Všední život si v 7O. a 8O.letech minulého století  “zkrášlovala” paličkováním vlastních návrhů. Vznikly tak cykly z rostlinného světa, zvěrokruh, portály apod., které vystavovala v galeriích v Plzni, Zbirohu, Klatovech apod. Zpracovává převážně už jednou použitý materiál – textil a krajku – a to z rodinného dědictví. Hlavně z nostalgie a k zachování oněch “pokladů” pro budoucí generaci. Je to pro ni krásný relax  a smysluplné vyplnění volného času.

www.jana-kapsova.cz

Michaela Kodejšová

Ručními pracemi se zabývá prakticky celý život. Šití střídá pletení a naopak. Jako samouk nejraději pracuje podle svých představ. Preferuje silnější materiály, například vlnu a ruční šití. Zúčastnila se společného pletení  – pletený Round Robin doplnil celou kolekci vlněných přátelských dek.

[email protected]

Jana Lálová

S patchworkem se seznámila ve Spojených státech, kde její manžel pracoval v sekretariátě OSN v New Yorku. Nejvíce jí zaujalo, že patchwork může být kolektivní dílo, při kterém ženy při společném prošívání quiltu probírají všechny novinky, nesledují televizi a přitom je jim spolu dobře. Jako členka United Nations Women´s Guild se po přestěhování do Vídně stala aktivní členkou i patchworkové skupiny. Mezi její oblíbené techniky patří ruční aplikace. Aktivně se zúčastňuje výstav v Čechách i v zahraničí. V posledních letech se věnuje i artquiltu. Jako členka Bohemia patchwork klubu byla jednou ze zakládajících členek Prague Patchwork Meeting. Díky ní má český patchwork také aktivní spojení s podobnými kluby po celém světě.

www.lala-web.cz/patchwork

Andrea Landovská

Odmala měla blízko k textilnímu tvoření, a proto vystudovala Střední průmyslovou školu textilní v Brně, obor Návrhářství oděvů. Poté pracovala v Národním divadle jako garderobiérka, později vystudovala na FFUK Filmovou vědu a od jejího ukončení pracuje v Divadelním ústavu jako archivářka audiovizuálních záznamů.

K šití v podobě patchworku se opět vrátila po dvaceti letech a od té doby tato záliba opanovala její život. Má ráda klasické postupy v moderním pojetí, propadla strojovému quiltování, ale ráda usedne i k ruční výšivce či aplikaci. Pro tvorbu využívá ráda i své autorské batiky a tisky.

www.andyquilt.cz

Alena Martincová

Absolvovala oděvní průmyslovku a pak Textilní fakultu na Vysoké škole v Liberci. Po absolvování pracovala v textilním průmyslu v Semilech a to na různých pozicích. Po roce 1989 začala podnikat v tomto oboru a zároveň se seznámila s patchworkem. Zapojila se do činnosti Bohemia patchwork klubu, šije převážně moderní quilt a nyní organizuje výstavy patchworku a art – quiltů v Semilech a Benešově u Semil.

[email protected]

Helena Ouředníková

Patchworku a ručním pracím se věnovalo několik žen v rodině, zejména těch,  které žily v USA. Sama se začala věnovat patchworku až od roku 2010. Absolvovala několik rozmanitých kurzů. Baví ji zkoušet a učit se  nové textilní techniky pro art quilt, ale i klasický  patchwork. Kolekci k roku 1866 doplnila art quiltem, který vycházel z rodinné historie, spojené s bitvou u Hradce Králové.

[email protected]

Jana Příkopová

Patchworku se věnuje v podstatě celý život, začínala sešíváním kousků látek v době, kdy o patchworku ještě nebylo nic známo. Ve své tvorbě používá klasické techniky patchworku, které jí nejvíce vyhovují. V poslední době se zaměřila na šití motivů ze svých cest po celém světě, nejraději má africký kontinent a proto nyní vytváří svoje díla inspirovaná divokou krajinou a barvami Afriky.

[email protected]

Monika Tilschová

Celý život se zabývá ručními pracemi, patchwork jako hobby při náročném zaměstnání šije od roku 2005. Věnuje se převážně klasickým způsobům šití a svoje díla ručně quiltuje. Za tím účelem absolvovala několik kurzů zahraničních lektorek, aby její zpracování quiltů odpovídalo technikám používaným v době, kdy byl na dokonalé postupy ještě dostatek času. Za své quilty obdržela na mezinárodních výstavách několik cen, kdy byla oceněna pečlivost při zpracování, výběr látek a motivů.

[email protected]

Ludmila Vachtenheimová

Vystudovala textilní fakultu na Vysoké škole v Liberci, textilní a oděvní tvorba je její záliba. Patchwork objevila před 10 lety, nejvíce jí zajímá rozvíjet klasické techniky patchworku včetně ručního prošívání. Její práce je čistá a technika srozumitelná, upoutá zájemce o klasický patchwork zpracovaný pečlivě a technicky dokonale.

[email protected]