Slovo patch se z angličtiny předkládá jako záplata, jedná se tedy o techniku, která využívá malých kousků látek a jejich sešíváním dává novému dílu další rozměr a využití. Work je práce, činnost, dílo.
Patchwork překládáme tedy jako záplatování, touto technikou vzniká horní vrstva díla. Spojováním sestříhaných nebo rozřezaných kousků látek do působivých vzorců vznikají tzv. bloky. Bloky se sešijí do požadované velikosti a doplní se lemy – bordurou. Tímto postupem vznikne tzv. top, tj. první horní vrstva budoucího výrobku. Dále se pod top přidají další 2 vrstvy materiálu. Střední vrstvu tvoří polyesterová nebo bavlněná výplň, spodní vrstva je tvořena bavlněnou látkou většinou již z jednoho kusu. Následuje quilting neboli prošívání všech tří vrstev látek k sobě, aby bylo dílo kompaktní a vynikla jeho struktura..
Quilt – to je hotový výrobek, který vznikne sešitím horního dílu se střední vrstvou, např. vatelínem a spodním, většinou jednobarevným dílem.
Quiltování – prošívání buď ruční nebo na stroji, tím dojde ke zpevnění celého díla a zvýraznění použité techniky. Používají se různé obrazce, motivy vždy tak, aby celkový dojem z quiltu byl harmonický a top s prošíváním tvořil jeden celek.
Art quilt – je to dekorativní doplněk interiéru, který je vyroben spojením textilních i netextilních materiálů různými i „nešicími“ technikami, ale většinou provázen quiltováním, převážně strojovým.
Něco z historie patchworku:
První zprávy o patchworku, často ve spojení s aplikacemi, známe už ze starověkého Egypta. V Mongolsku byla objevena hrobka z 1. století př. n. l. která obsahovala prošívaný koberec. V podstatě od začátku výroby tkaní se lidstvo snažilo tento drahocenný materiál zužitkovat dalšími způsoby, tedy i výrobou nových výrobků „záplatováním“.
Do Evropy se dostávají quilty a patchwork asi v 11. století. Těmito technikami byly šity a zdobeny praporce, královské stany, nástěnné koberce, ubrusy, přehozy na postele, ale i košile a kabáty. Prošívání se postupně používalo na všechny typy oděvů, vrstvení látek sloužilo především k ochraně těla proti chladu.
Látky byly do té doby příliš drahé a vzácné, s rozvojem textilního průmyslu a rozšířením šicích strojů se situace změnila. Největší obliba quiltů a patchworku byla v Americe a to při osídlování amerického západu. Angličané, Holanďané, Němci a také Amišové, kteří odešli z Francie, si znalost této techniky přivezli s sebou na nový kontinent, šili ze zbytků látek, (ale i z textilních pytlů na mouku, které bývaly barevně tištěné a podobných dostupných materiálů ) Zhotovovaly se přehozy na postel, ubrusy a vše, co dělalo jejich domov v cizině útulnější. Na tvorbě nových quiltů se podílely celé rodiny a společné sešívání kousků látek a následné quiltování, tedy ruční sešívání tří vrstev materiálu, bylo společenskou událostí.
V l. polovině 20. století zájem o quilt a patchwork opadl, náhradou se staly strojové přikrývky a peřiny.
Po 2. světové válce se zájem o tuto textilní techniku znovu probouzí, novým impulzem byl v 80. letech 20. století vynález rotačního řezáku. Poskytuje možnost rychlého a přesného řezání téměř dokonalých dílů. O to více musíme obdivovat díla dávných amerických osadnic, které dokázaly vytvořit nádherné vzory pouze s použitím nůžek a jehly.
V současné době je patchwork oblíbený již v mnoha zemích světa. Nejvíce je rozšířen v USA, kde najdeme patchworkovou deku v každé domácnosti, je tam nejvíce klubů a vychází tam nejvíce publikací.
Z Japonska do Evropy přichází množství nových technik – žinylka, japonský skládaný patchwork, sashiko, a na mezinárodních výstavách udivují japonské quilty svou pečlivostí a smyslem pro detail.
V Evropě se šije patchwork hlavně ve Francii, Německu, Holandsku, Anglii, všude tam se konají mezinárodní výstavy s velkou návštěvní účastí a zájmem sdělovacích prostředků.