Projekt Tapiserie z Assenede

Tapiserie z Assende – Floris ende Blancefloer

Z iniciativy belgického historického spolku Hallekin probíhá od roku 2015 v Belgii nebývalá akce. Floris ende Blancefloer je literární dílo inspirované středověkým romantickým příběhem lásky, který byl přeložen do 13 evropských jazyků, v roce 1519 i do češtiny s dlouhým názvem:

Welmi piekna nowa Kronika, a neb, Historia, Wo welike milosti, Kniežete a Kraale Floria z Hispanij, A jeho milee panie Bianceforze, Wam znij welike potiessenie przigde, Kakž srozumiete kterak welike zalúbenij Milost maa, s utiessenymi ffigurami.

Jedná se o obrazy podle knihy, vyšívané gobelínovým stehem, na kterém pracuje mnoho autorek z různých zemí Evropy. Jednotlivé panely jsou vysoké 100 cm a široké 90 cm, v současné době je zhotoveno již 90 panelů. Například v  Německu na této akci spolupracuje město Saarburg, ve frankofonní části Belgie se účastní vyšívačky z města Hainaut.

Všechny účastnice jsou zvány do flanderského města Assende, kam dne 26. 3. 2019 přijela i královna Paola, která sama vyšila několik stehů. Hotová tapiserie, jejíž dokončení je plánováno na rok 2021, bude vystavena v každé zemi, která se práce zúčastní. 

Tento projekt byl v České republice představen dne 7. září 2019 na setkání Bohemia patchwork klubu a vzbudil zaslouženou pozornost. Ihned jsme navázali kontakt se spolkem Hallekin, který akci inicioval a seznámili se s faksimilií knihy v Městské knihovně v Praze, v oddělení vzácných tisků. S jejich dovolením připojujeme i několik fotografií z tohoto díla, jehož originál je uložen v Rakouské státní knihovně ve Vídni.

V současné době probíhají práce na překladu 8 veršů do moderní češtiny a příprava návrhu, podle kterého bude český panel zhotoven. V příštím roce přijedou zástupci spolku Hallekin do Prahy a přivezou již vyšité panely na ukázku, i materiál, včetně vyšívací vlny a účastnice projektu budou instruovány, jak postupovat při vyšívání.

Na těchto stránkách budeme průběžně informovat o tom, kdo se projektu zúčastní a o tom, jak probíhá příprava návrhu a o všech dalších aktualitách.

Jsme rádi, že se tohoto projektu Česká republika zúčastní.