V sobotu 23. června 2016 se v Muzeu B. Němcové a Textilním muzeu v České Skalici uskutečnila slavnostní vernisáž naší skupiny Ten to Twelve, která zde vystavila svoje textilní obrazy s tématem roku 1866. Téma prusko-rakouské války, která se odehrávala převážně na území východních Čech, nebylo jednoduché, ale myslím, že se nám zpracování tématu povedlo.
Vernisáž uvedl ředitel Muzea B. Němcové Mgr. Horký, který připomněl, že zde vystavujeme již počtvrté a vždy je překvapen, jaká díla vytvoříme. Zúčastnil se jí i starosta města České Skalice pan Martin Staněk, Bc., který si se zájmem prohlédl šité obrazy již před vernisáží. Pod vedením Mgr. Vlčkové vystoupili žáci místní umělecké školy, kteří nás potěšili svou hrou na klavír. Velmi poutavě o prusko-rakouské válce v roce 1866 a o činnosti dobrovolníků z Komitétu pro udržování památek z roku 1866, pak v uniformě rakouského vojáka promluvil pan Tomáš Vondryska. Ten nám také daroval originální knoflíky z bitvy roku 1866, které použila Ludmila Vachtenheimová do svých vzpomínkových quiltů.
Tomáš Vondryska byl tak laskav, že nám po vernisáži ještě věnoval čas a u pomníku 80ti padlých vojáků (tzv. Spící lev) v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice nám vyprávěl o událostech, které se zde staly během bitvy u České Skalice dne 28. června 1866. Myslím, že si nikdo z nás nedovede představit ten lidský masakr, který se zde odehrál a jehož pozůstatky v podobě pomníků i jednotlivých křížů se nacházejí v okolí města.
Po jeho přednášce jsme se přemístili do nedalekého Kuksu, kde jsme si prohlédli rekonstruovaný Hospital a Braunův Betlém v obci Žíreč. Po přenocování v secesní vile Čerých v České Skalici, kde se natáčel film Václava Havla Odcházení, jsme druhý den v neděli odjeli do Litomyšle, kde jsme si prohlédli město a výstavní síň v Antik hotelu Sofia.
Dalším naším nedělním cílem byl zámek v Nových Hradech, kde jsme si v cukrárně prohlédli výstavu Renaty Edlmanové, která si zapůjčila ke svým autorským pracím i džínovou kolekci Art quiltu klubu. Po prohlídce zámku jsme byli přijati majiteli zámku a shlédli i další interiéry a rozsáhlou zahradu. Skláníme se před pracovitostí a dalšími plány na rozšíření a zvelebení prostor, náležejících k areálu zámku v Nových Hradech, o kterých nám pan Kučera vyprávěl.
-
-
Muzeum B. Němcové a Textilní muzeum v České Skalici
-
-
Stará fara a kostel Nanebevzetí Panny Marie v České Skalici
-
-
Plakát k výstavě
-
-
Vernisáže se zúčastnil ředitel Muzea BN Mgr. Horký, starosta města Česká Skalice Martin Staněk a Tomáš Vondryska
-
-
Členky skupiny Ten to Twelve při vernisáži quiltů které byly tématicky věnovány 150. výročí bitvy roku 1866.
-
-
Text ke quiltu V. Vachtenheimové, která použila originální knoflíky z uniforem rakouských vojáků, které daroval T. Vondryska
-
-
Quilt Ludmily Vachtenheimové „Ztracený knoflík v poli vlčích máků“
-
-
Quilt Jany Kapsové“Pohled z nebe“
-
-
Quilt Jany Lálové „Pole orná a válečná“
-
-
Quilt Anny Králíkové „Po prvé“ – v roce 1866 po bitvě u Hradce Králové poprvé začal pracovat Červený kříž, který byl založen o tři roky dříve.
-
-
Quilt Aleny Martincové „Stopy války“
-
-
Quilt Moniky Tilschové „Němý svědek“. O pomník 6ti rakouských husarů a 1 vojína v Horním Podůlší se starají členové Komitétu pro zachování památníků z roku 1866
-
-
Quilt Magdy Chroustovské „1866“, motiv je vybrán z obrazu V. Sochora Srážka jízy u Střezetic. V červenci 1866 se u Střezetic střetlo na 15 tisíc jezdců pruské a rakouské armády a během půl hodiny bylo zabito více než 1600 vojáků a padlo více než 2000 koní
-
-
Quilt Jany Příkopové „Bojiště na Chlumu“. Bitva u Sadské, bitva u Hradce Králové a bitva Na Chlumu jsou tři názvy pro jedno místo, kde se 3. července 1866 odehrála největší bitva prusko-rakouské války a střetlo se zde více než 400 000 vojáků.
-
-
Quilt Marty Drozdové „Vzpomínka 1866“
-
-
Quilt Evy Bovoli „Braniboři opět v Čechách“
-
-
Quilt Jany Haklové „2094“. Pomník sochaře Petra Nováka padlým koním byl u Střezetic odhalen 1. července 2016
-
-
Quilt Jany Haklové „Zbořené mosty – bitva 1866“. Raněný voják odchází z bitvy, ohlíží se za válečnou hrůzou,která boří mosty mezi národy i lidmi.
-
-
Quilt Andrey Landovské „…a Bůh si zakryl tvář“
-
-
Quilt Nadi Harbichové „Památník Dubno u ˇČeské Skalice“. Památník v podobě spícího lva stojí na místě hrobu 80 padlých rakouských vojáků. Dne 28.6.1866 u České Skalice probíhaly nejtěžší boje, za 4 hodiny padlo 7 000 vojáků.
-
-
Pomník Spící lev v rezervaci Dubno u České Skalice
-
-
Kuks – barokní hospital a kostel Nejsvětější Trojice
-
-
Zámek Litomyšl
-
-
Litomyšl a sochy Olbrama Zoubka
-
-
Zámek Nové Hrady
-
-
Výstava historických klobouků na zámku Nové Hrady
-
-
Prohlídka zahrad zámku v Nových Hradech s majitelem zámku